And the Oscar Nominees are…

We have the complete list of Oscar nominees for the 87th Annual Academy Awards. Find out if your favorite movies made the cut.

And after an awards season that already feels like it has been going for some months, the nominees for the 87th Annual Academy Awards are finally coming in. Indeed, it is an especially interesting year for Oscar watchers, because while there are some heavy contenders this year, including Boyhood, Birdman, and The Grand Budapest Hotel, very few of them are biopics. The traditional “Oscar films” have not necessarily been up to snuff in 2014. So, join us as we find out who made the cut. You can also find our predictions about who will win and who should win right here.

Best Original Song

Ad – content continues below

“Everything is Awesome” – The Lego Movie

“Glory” – Selma

Ad – content continues below

“Grateful” – Beyond the Lights

“I’m Not Gonna Miss You” – Glen Capmbell… I’ll Be Me

Ad – content continues below

“Lone Stars” – Begin Again

Best Visual Effects

Ad – content continues below

Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill, and Dan Sudick – Captain America: The Winter Soldier

John Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, and Erik Winquist – Dawn of the Planet of the Apes

Ad – content continues below

Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner, and Paul Corbould – Guardians of the Galaxy

Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, and Scott Fisher – Interstellar

Ad – content continues below

Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crossbie, and Cameron Waldbauer – X-Men: Days of Future Past

Achievement in Production Design

Ad – content continues below

Adam Stockhausen and Anna Pinnock – The Grand Budapest Hotel

Maria Djurkovic and Tatiana Macdonald – The Imitation Game

Ad – content continues below

Nathan Crowley and Gary Fettis – Interstellar

Dennis Gassner and Anna Pinnock – Into the Woods

Ad – content continues below

Suzie Davies and Charlotte Watts – Mr. Turner.

Best Short Film

Ad – content continues below

Aya

Boogaloo and Graham

Ad – content continues below

Butter Lamp

Parvaneh

Ad – content continues below

The Phone Call

Best Animated Short Film

Ad – content continues below

The Bigger Picture

The Dam Keeper

Ad – content continues below

Feast

Me and My Moulton

Ad – content continues below

A Single Life

Best Animated Feature Film

Ad – content continues below

Big Hero 6

The Boxtrolls

Ad – content continues below

How to Train Your Dragon 2

Song of the Sea

The Tale of the Princess Kaguya

Best Sound Editing

Alan Robert Murray and Bub Asman – American Sniper

Martin Hernández and Aaron Glascock – Birdman

Brent Burge and Jason Canovas – The Hobbit: The Battle of the Five Armies

Richard King – Interstellar

Becky Sullivan and Andrew DeCristofaro – Unbroken

Best Sound Mixing

John Reitz, Gregg Rudloff, and Walt Martin – American Sniper

Jon Taylor, Frank A. Montano, and Thomas Varga – Birdman

Gary A. Rizzo, Gregg Landaker, and Mark Weingarten – Interstellar

Jon Taylor, Frank A. Montano, and David Lee – Unbroken

Craig Mann, Ben Wilkins, and Thomas Curley – Whiplash

Best Film Editing

Joel Cox and Gary D. Roach – American Sniper

Sandra Adair – Boyhood

Barney Pilling – The Grand Budapest Hotel

William Goldenberg – The Imitation Game

Tom Cross – Whiplash

Best Documentary Short Subject

Crisis Hotline: Veterans Press 1

Joanna

Our Curse

The Reaper

White Earth

Best Documentary Feature

CitizenFour

Finding Vivian Maier

Last Days in Vietnam

The Salt of the Earth

Virunga

Best Performance by an Actor in a Supporting Role

Robert Duvall – The Judge

Ethan Hawke – Boyhood

Edward Norton – Birdman

Mark Ruffalo – Foxcatcher

J.K. Simmons – Whiplash

Best Performance by an Actress in a Supporting Role

Patricia Arquette – Boyhood

Laura Dern -Wild

Keira Knightley – The Imitation Game

Emma Stone – Birdman

Meryl Streep – Into the Woods

Achievement in Makeup and Hairstyling

Bill Corso and Dennis Liddiard – Foxcatcher

Frances Hannon and Mark Coulier – The Grand Budapest Hotel

Elizabeth Yianni – Georgiou and David White – Guardians of the Galaxy

Achievement in Costume Design

Milena Canonero – The Grand Budapest Hotel

Mark Bridges – Inherent Vice

Colleen Atwood – Into the Woods

Anna B. Sheppard and Jane Clive – Maleficent

Jacqueline Durran – Mr. Turner

Achievement in Cinematography

Emmanuel Lubezki – Birdman

Robert Yeoman – The Grand Budapest Hotel

Lukasz Zal and Ryszard Lenczewski – Ida

Dick Pope – Mr. Turner

Roger Deakins – Unbroken

Best Adapted Screenplay

Jason Hall – American Sniper

Graham Moore – The Imitation Game

Paul Thomas Anderson – Inherent Vice

Anthony McCarten – The Theory of Everything

Damien Chazelle – Whiplash

Best Original Screenplay

Alejandro G. Inarrtu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris Jr., and Armando Bo – Birdman

Richard Linklater – Boyhood

E. Max Frye and Dan Futterman – Foxcatcher

Wes Anderson and Hugo Guinness – The Grand Budapest Hotel

Dan Gilroy – Nightcrawler

Best Original Score

Alexandre Desplat – The Grand Budapest Hotel

Alexandre Desplat – The Imitation Game

Hans Zimmer – Interstellar

Gary Yershon – Mr. Turner

Jóhann Jóhannsson The Theory of Everything

Best Foreign Language Film

Ida – Poland

Leviathan – Russia

Tangerines – Estonia

Timbuktu – Mauritania

Wild Tales – Argentina

Best Directing

Alejandro González Iñárritu – Birdman

Richard Linklater – Boyhood

Bennett Miller – Foxcatcher

Wes Anderson – The Grand Budapest Hotel

Morten Tyldum – The Imitation Game

Best Performance by an Actress in a Leading Role

Marion Cotillard – Two Days, One Night

Felicity Jones – The Theory of Everything

Julianne Moore – Still Alice

Rosamund Pike – Gone Girl

Reese Witherspoon – Wild

Best Performance by an Actor in a Leading Role

Steve Carell – Foxcatcher

Bradley Cooper – American Sniper

Benedict Cumberbatch – The Imitation Game

Michael Keaton – Birdman

Eddie Redmayne – The Theory of Everything

Best Picture

American Sniper

Birdman

Boyhood

The Grand Budapest Hotel

The Imitation Game

Selma

The Theory of Everything

Whiplash